Утеплення стін пінопластом: вибір, підготовка і монтаж матеріалів.

 Ситуація на сьогодні складається так, що комунальні платежі, особливо взимку, складають такі суми, що хочеться зовсім переїхати жити на вулицю, де все блага, включаючи і холод, даються безкоштовно. Проте, таке собі можуть не всі дозволити, вірніше навіть ніхто не може, тому доводиться або більше заробляти, або займатися утепленням приміщення. Для багатьох це питання стоїть руба, оскільки не всі усвідомлюють, що не обов’язково купувати дорогі матеріали, і вже тим більше не обов’язково наймати бригади, які за великі гроші будуть проводити монтажні роботи. Як не дивно, утеплення стін пінопластом можна робити і самостійно, а що найрадісніше – це заняття навіть можна назвати цілком простим, якщо врахувати тонкощі у виконанні робіт. Найголовніше, що пінопласт дешевий, він не важить практично нічого, відмінно теплоізолюється, та ще й звукоїзоліруєт приміщення, а також їм можна проводити утеплення зовні і зсередини, але з урахуванням схеми виробництва матеріалу.

 Досить просто розібратися з тим, як саме виробляється монтаж плит з пінопласту на стіни, але головна зачіпка, яка іноді призводить до неприємного фіналу, нехай навіть і через кілька років – це волога, здатна успішно конденсуватися між основною стіною і утеплювачем. Уникнути цього можна, і бажано зробити це обов’язково, інакше крім зіпсованого ремонту, можна заробити цілий ряд захворювань легенів, а з цим вже боротися куди складніше.

Загальні поради з укладання, для виключення конденсації вологи

 Є таке поняття, як точка роси. Знаючі люди розуміють, що коли зовні холодно, а всередині тепло, обов’язково утворюється пара, який в підсумку може перетворитися в справжнісінькі краплі. Якщо вони з’являться всередині обшивки або ж безпосередньо на ній – це ще нічого, все випарується і буде нормально. Але коли конденсат здасться між основною стіною і утеплювачем, де йому особливо нікуди вийти, але накопичується він вкрай просто, тут – то і варто очікувати великих неприємностей. Як і говорилося вище, крім сирої стіни, яка в підсумку і сама зіпсується, і змусити гнити все, що розташувалося всередині, можна придбати чималий букет хвороб легенів, розвиток грибків і багато чого іншого.

Так як же зробити так, щоб технологія укладання сама по собі була спочатку правильною?

  1. Установку виробляємо на оброблену, чисту стіну, з ґрунтовкою і штукатуркою;
  2. Бажано замінити старі батареї на нові – профільовані;
  3. Вікна повинні мати регульованими вентиляційними щілинами в рамах.

 Варто зазначити, що внутрішнє утеплення, зможе дати не найбільший ефект, якщо його використовувати в поодинці. Все це буде ідеальним доповненням до зовнішнього утеплення та навіть допоможе більш точно регулювати теплообмін в будинку, що залишить всю вогкість у вузькому діапазоні і не допустить її ні зсередини, ні зовні в простір між стіною і утеплювачем.

Вибір матеріалів для утеплення

 Оскільки в даний момент мова йде конкретно про утеплення стін зовні пінопластом, то і говорити доведеться лише про тих його різновидах, які пропонуються на ринку. На щастя покупця, вибирати доведеться з двох варіантів, але мінус в тому, що один дешевий і не особливо стійкий до пошкоджень, а другий стійкий, але дорожче приблизно рази в 4. Проте, на вибір пінопласт стін ціна якого так сильно коливається, дається в наступному вигляді:

  1. Пінополістирол. Це добре впізнавані плити з гранул, які всі ми називаємо пінопластом. Він не особливо стійкий до поганої погоди, постійних змін клімату, але мова йде про різких перепадах, і йому вже точно не до вподоби механічні пошкодження. Проте, для зовнішньої обробки, особливо це стосується приватних будинків, він хороший;
  2. Екструдований пінополістирол. Саме цей варіант досить дорогий, але при цьому його властивості куди краще вищевказаного. Теплопровідність в даному випадку менше, міцність вище, та ще й на місці стиків робляться спеціальні відступи, які в підсумку дозволяють створювати ідеальну поверхню, без шансів для проникнення туди непотрібних речовин.

 Розглядаючи більш детально питання про те, який матеріал в якому разі вибирати, варто звернути увагу на конкретні ситуації. Якщо йде теплоізоляція приватного будинку, то цілком можна обійтися звичайним пінопластом, якщо справа не дійде до декоративної штукатурки, а все закінчиться на базовій. Але якщо хочеться зробити щось більш цікаве, і вже точно більше міцне, то доведеться витратитися на ЕППС (екструдований пінополістирол). Що стосується квартир, то тут відштовхуємося виключно від регіону, де знаходиться приміщення. Коли багато опадів, та ще й сильний вітер, на рівні з різними природними «сюрпризами», краще все-таки купити ЕППС, але якщо клімат помірний і ніяких несподіванок немає, то найближчі пару десятків років зовні добре служитиме звичайний, дешевий пінополістирол.

 Що стосується вибору товщини матеріалу, в самий раз буде провести консультацію із знавцем. Справа в тому, що товщина пінопласту для утеплення стін – показник дуже залежний від безлічі факторів. Тут важко навести конкретний приклад, оскільки утеплення може відбуватися в самих різних кліматичних умовах, але, швидше за все, в мережі можна буде дізнатися, в якому регіоні скільки кВт / кв.м потрібно, щоб утеплення було ефективним.

Що використовується в якості кріплення для плит?

 Само собою, що легкість плити пінопласту, в даному випадку вже точно, не дозволяє використовувати якийсь один спосіб кріплення: клейовий або за допомогою грибків (парасольки). Так що, застосовуючи і той, і інший варіант, вдасться відмінно закріпити плити, не замислюючись в майбутньому про те, чи все зроблено на совість. Що ж за клей зазвичай використовується для подібних робіт? Зазвичай це суміші, звичайно ж, спеціалізовані, що складаються з двох інгредієнтів. Один, що очевидно, клеїть, а другий – вирівнює поверхню. Деякі радять купувати відразу ж універсальні суміші, але тут відсилання потрібно зробити до того, що витрата таких речовин буде до чверті від загальної кількості більше, ніж в першому випадку. Тому купуємо двокомпонентні суміші, якщо вже зібралися економити, і слідуємо подальшим вказівкам.

Підготовчі роботи

 Час для утеплення стін потрібно вибирати грамотно. Це або весняний період, коли кілька днів тому офіційно відключають опалення, або осінній, коли температура стабільно тримається нижче 18 градусів. Влітку такі операції краще не проводити, оскільки перепади температур не кращим чином позначаться на стінах. Взагалі, щоб було зрозуміліше, в самий раз працювати тоді, коли стіни знаходять температурну рівновагу – всередині і зовні будинок однаковою, приблизно, температури.

 Оскільки в даний момент ми розглядаємо утеплення стін зовні, то і почнемо підготовку для таких робіт. Спочатку оцінюємо те, в якому стані стіна, і тут все дуже просто – проводимо пальцем по поверхні і дивимося, що там залишилося. Якщо це просто пил, то швабра з водою точно допоможуть, а після висихання можна гарантувати. Якщо це наліт мінеральних солей, сірий наліт, червоний (від цегли), значить перед нами ефект вивітрювання або корозії. В цьому випадку беремо корд – щітку, з нею можна працювати і на дрилі і на болгарки, і стираємо ненадійний шар. Потім йде грунтовка, а в разі в корозією, ще додаємо шар цементної шпаклівки по бетону. Той, хто вважатиме, що грунтовка – справа необов’язкове, вкрай сильно помиляється. Мало того, що це обов’язково, так ще і використовувати потрібно ґрунтовку глибокого проникнення, бажано для бетону, а то і каменю.

Початок робіт з утеплення стін

 Зазвичай починається все з карниза. В даному випадку, клеїти доведеться все без грибків, та ще й з виступами, щоб наступна плита, лягла встик з цієї (горизонтальні йдуть з виступом, а вертикальні на них лягають). Таким чином, рухаємося від найближчої стіни, що в підсумку дасть можливість тими плитами, що йдуть на стіну, притиснути раніше встановлені. Коли справа доходить до укосів, тут ще бажано замінити підвіконня, оскільки він повинен виглядати трохи далі, ніж основна конструкція утеплювача, стіна адже тепер стає товщі.

 Насамперед беремо пенопластовую плиту і обробляємо її клеєм, не забуває про торці і всі інші частини, адже плита зістиковується не тільки зі стіною, але ще і з сусідніми плитами. Знаходяться вони в шаховому порядку, адже стики, які потрібно дуже ретельно контролювати, щоб вони були з мінімальними зазорами, не повинні йти по всій висоті стіни – це найгірше рішення, яке може прийти в голову. Що ще варто відзначити, так це технологію клеєння – зверху вниз. Вся справа в тому, що якщо починати навпаки, то свіжа конструкція просто почне повзти по основній стіні, і це ніяк не поліпшить якість утеплення. Таким чином, обклеївши пінопластом карниз, утепливши вікно, встановивши новий підвіконня, під яким не можна допускати пустот, обклеюємо всю стіну. Що примітно, досить часто використовують утеплювач в два шари, а це значить, що другий шар потрібно буде класти в порядку, який не стане повторювати стики попереднього – знову працюємо в шаховою схемою.

 Далі, взявши в руки грибки, починаємо ними кріпити пінопластові плити. Сам грибок повинен входити в стіну мінімум на 6 см, бажано на 8см. В саму плиту впроваджується один грибок по центру, і 4 по кутах, і таким чином, щоб капелюшок захоплювала не тільки полотно плити, куди впроваджується грибок, а ще й сусідні, так буде куди міцніше. Але тут не варто переборщувати з міцністю і купувати металеві грибки, вірніше з капелюшками виконаними з цього матеріалу. Більш ніж ідеальними будуть пластикові, інакше пінопласт просто буде знищений. Таким чином, утеплення стін пінопластом своїми руками, підходить до моменту, коли залишається лише наносити завершальні шари і закінчувати роботу.

Армування стіни сіткою

 Через добу після того, як пінопласт прикріплений до стіни, це, до речі, стосується і того випадку, якщо було виконано утеплення стін пінопластом зсередини, береться терка з абразивної сіткою, і вся поверхня вирівнюється. Наступний крок – клейка сітки а пінопласт. Тут потрібно буде вгадати з погодою (якщо працюємо зовні), адже тепле сонце – це начебто і добре, але той факт, що воно надто вже старанно висушує клей, не сильно повинен тішити працівника. Шар клею, який буде наноситися поверх пінопласту, повинен бути рівно таким, щоб сама сітка погрузла в ньому і повністю покрилася з усіх боків – буквально потонула. Клеїти починаємо з верхніх кутів, поступово зрушуючи вниз. Обов’язково слідкуємо за тим, щоб сітка рівно лягала, хоча її після процесу нанесення в будь-якому випадку потрібно буде вирівнювати.

Важливий момент полягає в тому, щоб всі краї сітки з самого початку не приклеювалися до пінопласту. Після обробки сусідніх стін, потрібно просто буде відігнути краю, нанести ще один шар сітки і відрізати зайве.

Грунтуем і штукатуримо стіни

 Після клеєння сітки, повинні пройти добу. Беремо, знову ж таки, тертку з абразивної сіткою, тільки ту, якої проходили по пінопласту, інакше поверхню можна буде пошкодити, і проходиться по стінах. Що стосується термінів по грунтуванню і штукатурці, то в даному випадку роботу потрібно виконувати протягом 3 діб – оптимальний час. Тут варто відзначити, що більш важлива саме грунтовка, а зі штукатуркою навіть можна почекати. Про те, як наносити ґрунтовку і шпаклівку особливо розповідати нічого, розлучається розчин і наноситься на стіну, само собою рівним шаром. Для цього використовуються шпателі, правила і рівень, хоча кожен уже розглядає даний процес по своєму, адже виконує роботу самостійно і може стерпіти нерівності. Вже поверх основної штукатурки, якщо за основу був узятий екструдований пінополістирол, наноситься декоративна.

Утеплення підлоги і стелі

 У загальних рисах можна розповісти про те, як здійснюється утеплення підлоги і стелі, використовуючи ці ж матеріали. Є кілька способів по утепленню підлоги, і кожен з них виробляється в окремих випадках. Наприклад, якщо не потрібно, або не хочеться, замінювати стяжку, то укладаємо туди екструдований пінополістирол, саме його, товщиною близько 40мм. Потім укладаємо на підлогу врізні дерев’яні планки, які повинні йти з кроком в 30 – 40см. У отримані осередки, вже другим шаром, укладається звичайний пінополістирол, приблизно 15-й або 20-й. Поверх усього цього укладається фанера, вона буде йти як настил, але не основного, а вже зверху пускаємо бажане покриття, будь-то ламінат або ж лінолеум.

 Другий варіант виконується, якщо стяжка йде мене 15см. Першим шаром укладається пароізоляція, потім знову використовуємо плити екструдованого пінополістиролу, а вже потік йде сітка з арматури і звичайна бетонна стяжка. Далі ж Ви встановлюєте дерев’яного настилу, що утворює осередки, туди вставляється звичайний пінопласт, а вже потім кладеться основне покриття.

 Ну а про те, як утеплюється стеля, можна дізнатися в цій статті.

висновок

 Утеплення стін, як процес, не сильно складний, але вимагає деяких знань і точності, інакше роботу можна виконати не сильно якісно. Це дешево, зручно в плані легких матеріалів, не вимагає багато часу, та й взагалі, дозволяє ефективно зробити свій будинок тепліше. Найголовніше, що як зовнішні, так і внутрішні роботи з утеплення стін, по – фактом є технологічно ідентичними. Починаючи від підготовчих робіт, закінчуючи нанесенням штукатурки – все більш ніж зрозуміло і легко робиться. Єдине, що звичайній людині може здатися складним – це сама вірна технологія нанесення шарів, але використовуючи всі вищевказані поради, можна без проблем організувати гідний утеплює, та ще й звукоізолюючий шар у себе вдома.